Monokristal Güneş Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının en fazla kullanılan çeşidi olan güneş panelleri, güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi sağlar. Güneş panellerinin kullanıldıkları yer ve burada sağladıkları verime göre birçok farklı çeşidi vardır. Monokristal güneş paneli de bunlardan birisidir. Güneş panel çeşitleri arasındaki en verimli ve kullanışlı güneş paneli çeşididir. Monokristal ismi, panelin üretildiği tek yapılı silikon hammaddesinden gelir. Diğer güneş panellerinden farkı, kullanılan fotovoltaik hücrelerin tek çubuktan çekilip üretilmesidir. Bu panellerde hücreler tek yönde dizilidir. Monokristal güneş panelleri güneşten gelen ışık ve ısı enerjisini toplayıp, satmak üzere ya da kullanmak için tercih edilen bir enerji üretim çeşididir.

 

Monokristal Güneş Paneli Özellikleri

 

Monokristal güneş panellerini diğer çeşitlerden ayıran en önemli özellik panel renklerinin siyah olmasıdır. Ara sıra temizlenmeye ihtiyaç duyan bu panellerin üzerine az veya çok gölge düşmesi verimi doğrudan etkilemektedir. Bu durumdan kaçınmak için kurulumun uzman kişiler tarafından en doğru şekilde yapılması gerekir. Monokristal güneş panellerinin elektrik üretim ve kullanım ömrü diğerlerine göre daha uzundur. Ayrıca sıcak iklimlerde daha yüksek verim sağlar. Küçük alanlarda fazla enerji üretmek için en fazla tercih edilen monokristal güneş panellerinin kullanılacağı yer ve bölgeye göre güç aralıkları değişiklik gösterir. Güç miktarları 100 watt, 150 watt, 250 watt ve 300 watt gibi farklı değerlerle satılmaktadır.

1000 Watt elektriğe ihtiyacı olan bir alanda 4 adet 250 watt’lık monokristal güneş paneli kullanılmalıdır. Aynı şekilde 1200 Watt elektrik için 4 adet 300 watt’lık güneş paneli de kullanılabilir. Kullanılan alanda üretilmek istenen enerji ne için kullanılacaksa, örneğin küçük bir sulama sistemine toplam 500 Watt ihtiyacı varsa kişi bütçesine göre ister 5 adet 100 watt gücünde, isterse 2 adet 250 watt gücünde güneş paneli satın alabilir.

Monokristal Güneş Panelleri