Yarı Esnek Güneş Paneli Nedir? Ne İçin Kullanılır?

 

Başta enerji tüketimini ve faturaların azalmasına, bunları yaparken de çevreye zarar vermemeyi sağlayan yenilebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisini kullanabilmemizi sağlayan güneş panelleridir. Güneş panelleri yıllardan beri var olmasına rağmen popülerliği hala artmaya devam eden güneş enerji sistemlerinin temelini oluşturur.

Güneş panelleri genişlik ve uzunluk gibi boyutları açısından, depolayabildikleri güç değerleri gibi farklı özelliklere sahip olabilirler. Güneş enerjisi sisteminin nereye kurulacağı ve ne amaçla kullanılacağı bu özellikleri farklılaştıran temel sebeplerdir. Güneş panelleri arasında yer alan yarı esnek güneş panelleri de bu çeşitlerden bir tanesidir. Yarı esnek güneş panelleri, katlanabilir güneş panelleri ve çerçeveli güneş panelleri arasında yer alan kolay depolanabilen ve dayanıklı yapısından ötürü daha fazla tercih edilmektedir.

 

Yarı Esnek Güneş Paneli Özellikleri

 

Yarı esnek güneş panelleri oldukça hafiftir. Ağırlıkları ortalama 2 kg’dır ki normal güneş panellerinin ağırlıkları ortalama 17 kg olduğundan ne kadar hafif olduğu açıkça görülebilir. Adından da anlaşılabileceği üzere esnek bir yapıya sahip olduklarından daha dayanıklıdırlar.

Bu tip güneş panellerinin en fazla kullanıldığı yerler çadır gibi kamp malzemeleri, elektrikli bisikletler, karavanlar ve teknelerdir. Ayrıca eğimli çatılarda da istenilen şekilde kullanılabildiği için diğer güneş panellerine göre avantajlıdır. Çünkü yarı esnek güneş panellerinin montajı sırasında diğerlerindeki gibi izolasyona zarar verme gibi bir ihtimal yoktur ve kolayca monte edilebilirler.

Tüm güneş panelleri gibi yarı esnek güneş panelleri de farklı güçlerde kullanılabilir. En sık kullanılan güce sahip paneller 165 watt yarı esnek güneş panelleri olup bunun yanında gücü 150 watt, 250 watt, 265 watt yarı esnek panelleri de mevcuttur. Ortalama bir karavanda mini buzdolabını, uydu ve televizyon gibi elektrikli cihazları çalıştırmak için 300W enerji gerekir. Böyle alanlar için gereken enerji ihtiyacını karşılarken az yer kapladıkları için 250 watt yarı esnek güneş paneli yerine iki adet 165 watt güneş paneli tercih edenlerin oranı oldukça fazladır.

Yarı Esnek Güneş Panelleri