Modifiye Sinüs İnverter Ne İçin Kullanılır?

 

Modifiye sinüs inverter evlerde kullanılan beyaz eşyalar, televizyon, bilgisayara adaptörleri alternatif akımlarla çalışmaktadır. Yani basit elektrikli cihazlar için daha uygundur. Bu cihazların ilk çalışmalarında çok yüksek bir akıma da ihtiyaç yoktur. İşte bu şekilde ilk çalıştırılma yükü olmayan cihazlarda modifiye sinüs inverterler kullanılarak panelden elde edilen alternatif akım doğru akıma çevrilip kullanılabilir hale gelir. Tam sinüs inverter ve modifiye sinüs inverter arasında yaptığı iş açısından herhangi bir fark yoktur ancak, tam sinüs inverterlar genelde şebeke bağlantılı yerlerde tercih edilirken modifiye sinüs inverter off grid bağlantılarda kullanılır. Ayrıca ikisi arasında verim farkı da vardır.

 Modifiye Sinüs İnverter İle Neler Çalıştırılır?

 

Karavan ve teknelerde güneş enerji sistemi kullanılıyorsa genellikle inverter seçimi modifiyeli sinüs inverter olarak yapılır. Daha önce de bahsedildiği gibi mini buzdolabı, bulaşık makinesi, TV, led ampuller için modifiye sinüs inverterler oldukça yeterlidir.

Kullanıcı deneyimlerine bakıldığında laptop, PC, TV, mikrodalga fırın, bulaşık makinesi,mini buzdolabı, fön makinesi, tost makinesi, elektrikli iş aletleri gibi basit elektrikli araçlarda rahatlıkla kullanılan ve verimi yeterli olan bir seçenek olduğu anlaşılmaktadır. Ancak örneğin ofislerdeki püskürtmeli ya da nokta vuruşlu yazıcılar, lazer yazıcı ve fotokopi makinesi gibi cihazlar daha güçlü akıma ihtiyaç duyduğu için modifiye yerine tam sinüs inverterler tercih edilmelidir. Aynı zamanda televizyonlar, müzik aletleri ve PC bilgisayarlardaki ses ve görüntü kalitesi inverter çeşidine göre değişmektedir. Yani ses ve görüntü kalitesini çok yüksek isterseniz bu durumda tam sinüs inverter seçmek daha makul olacaktır.

Modifiye Sinüs İnverterler