Şarj Kontrol Cihazı (Şarj Regülatörü) Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Yenilebilir enerji sistemlerindeki sistem kelimesinin varlığı paneller, akü, bağlantı kabloları, şarj kontrol cihazı gibi tüm parçaların bir bütün haline gelmesinden kaynaklanır. Bu araçlardan herhangi biriyle güneş enerji sistemi oluşturulması düşünülemez. Şarj kontrol cihazlarına aynı zamanda şarj regülatörü de denmektedir. Şarj regülatörü da güneş enerjisi kullanılarak elektrik üretiminde olmazsa olmaz bir parçadır. Şarj kontrol cihazının olmaması aküler için belli bir süre sonra sorun teşkil edeceğinden kullanılması önerilmektedir.

Şarj Kontrol Cihazı Nasıl Seçilir?

 

Şarj kontrol cihazlarının seçiminde başlıca kriter elbette güneş enerji sisteminde yer alan panel sayısı ve bunların elektrik üretme gücüdür. Bunun yanında akü kapasitesi ve sayısı da bir başka seçim kriteridir. Piyasadaki şarj kontrol cihazları belli güce kadar PVM, belli seviyenin üstündeki ise MPPT olarak adlandırılmaktadır.

Güneş enerjisi sisteminiz için doğru şarj kontrol cihazını seçmek için PVM veya MPPT şarj regülatöründen hangisini kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekebilir. 400 watt gücündeki güneş panelinde PVM şarj kontrol cihazı ile 300 watt gücündeki MPPT şarj kontrol cihazı aynı enerjiyi sağlar. Ayrıca bu ikisi arasındaki fiyat farkı çok az olmasına rağmen, MPPT daha kullanışlıdır.

Şarj kontrol cihazı nasıl seçilir denince akla ilk gelen bu ayrımı yapmak olmalıdır. MPPT şarj regülatörü genelde 450 watt ve üzeri güce sahip sistemlerde kullanılır.

Akü şarj kontrol cihazı ile doğrudan ilişkili olmalıdır. Yani eğer akü kapasitesi 24 volt ise, şarj regülatörünün de 24 volt olması gerekir. Aksi takdirde akü panelden sağlanan enerjiye yeterli gelmeyecektir.

Şarj kontrol cihazlarının ekranlı ve ekransız seçenekleri de vardır. Akünün verimli çalışması için düzenli olarak voltaj kontrolünün yapılması çok önemli olduğu için aküdeki voltajın anlık izlenmesini sağlayan ekranlı şarj regülatörlerinin yanında ekransız regülatörlerde kişinin multimetre ile ölçüm yapma zahmetine katlanması gerekir.

SR-HP2430
TWİ ML 2420 MPPT Solar Şarj Regülatörü.p

Regülatörler